A felhasználói felületet három fő részre bonthatjuk. Ezeket a fenti ábrán megszámoztuk 1-től 3-ig:
A következő alfejezetekben felsoroljuk az ezekből elérhető főbb funkciókat.
Az oldalsó menüben állandó blokkok (az oldal tetején található gombok, az adattípus választó, a Statisztikák blokk), valamint ki/be csukható blokkok (Teendőim, Keresések és sablonok, Listák, Riportok és sablonok) találhatóak. Az utóbbiak kinyitására a ikon, bezárására pedig a ikon szolgál.
Az oldalsó menüben a következő funkciók érhetők el:
Az oldalsó menü tetején lévő blokkban található a rendszer rendszer használatát leíró súgót előhívó ikon. Erre kattintva egy ablak nyílik meg, amiből megismerhető a felület felépítése, valamint a felhasználók, adminisztrátorok számára elérhető műveletek leírása. A megnyíló ablak jobb felső sarkában található nyíl ikonnal ugyanez a súgó egy új böngészőablakban jelenik meg.
Az oldalsó menü tetején található a hibajelentések küldésére szolgáló ikon. Erre kattintva megnyílik a felhasználó által beállított levelezőprogramban egy új levél szerkesztése. A levélben előre be van állítva címzettnek a hibajelentések kezelésére használt emailcím, valamint a rendszer általános leírói (verziószám, a hibajelentés időpontja, a rendszert használó felhasználó felhasználói neve, böngészőjének típusa, stb). Kérjük, hogy a rendszer használata során tapasztalt hibákat, hiányosságokat ezt a levelet részletesen kiegészítve juttassák el számunkra.
Az oldalsó menü tetején található blokkban a nyelvváltás gombra kattintva a felhasználónak lehetősége van megváltoztatni a felhasználói felület nyelvét. Ehhez a legördülő menüben ki kell választani a kívánt nyelvet. Az aktuálisan kiválasztott nyelv látható a gomb feliratán is. A beállítás megváltoztatása után a teljes felület újratölti magát a kiválasztott nyelven.
A rendszer állapotával kapcsolatban az adminisztrátoroknak lehetőségük van üzenetet küldeni a felhasználóknak. Az ilyen, még nem látott üzenetek automatikusan megjelennek belépéskor is. A már megtekintett üzeneteket pedig az oldalsó menü tetején lévő blokkban található Hírek megtekintése gombbal lehet előhívni.
Az ablak alján található Hírek hozzáadása, illetve Nyitólap szerkesztése gombokkal az adminisztrátoroknak lehetősége van a Hírek ablakban megjelenő tartalom szerkesztésére.
Egyes listák, statisztikák előállítása rendkívül időigényes feladat lehet. Ilyenkor ezek előállításáról a szerveren futó háttérfolyamatok gondoskodnak. Ezekről a háttérfolyamatokról lehet információt kapni az oldalsó menü tetején lévő blokkban található Háttérfolyamatok megtekintése/leállítása gombbal. A gomb megnyomására előugró ablakban ezek a háttérfolyamatok listázódnak, lehetőség van megtekinteni a státuszukat, indítási és befejezési idejüket, valamint megfelelő jogosultság esetén ezek le is állíthatóak.
A frissítés gombra kattintva lehetőség van az összes bal oldali táblázat frissítésére. Mivel a rendszerben előfordulhatnak időigényes feladatok, ezzel a gombbal egyszerűen és gyorsan ellenőrizhetjük ezeknek az aktuális állapotát. A frissítés gombra kattintva a következő táblázatok frissülnek: Teendőim, Keresések, keresési Sablonok, Listák, Riportok, valamint adminisztrátori belépés esetén a Zárolási listák táblázat is.
Ez a panel a megjeleníteni kívánt adattípusok kiválasztására szolgál. A világos gombok segítségével a leggyakrabban használt adattípusok valamelyike választható.
A további típusok a (sötétebb színű) legördülő menü segítségével, a gombra kattintva érhetők el. Az adattípus kiválasztása után a gombon az aktuálisan kiválasztott adattípus neve lesz látható.
A Teendőim panel a rekordokhoz kapcsolódó, felhasználói beavatkozást igénylő teendők listáját tartalmazza. Ilyen műveletek például a közlemények importálásakor jelentkező hiányos adatok pótlása, a duplumkeresés, vagy a rekordok jóváhagyása.
Az aktuális teendők csoportokba rendezve szerepelnek, melyek további elemei a plusz gomb megnyomásával érhetők el. A teendőkre kattintva a tartalmi területen megjelennek a kiválasztott feladathoz tartozó rekordok, a teendőhöz tartozó sor jobb oldalán pedig az adott teendőhöz köthető rekordok száma.
A keresések arra szolgálnak, hogy különféle feltételek megadásával a szerveren tárolt rekordokat le lehessen válogatni. A Keresések és sablonok panel keresések létrehozására, keresési sablonok kezelésére valamint a korábban létrehozott keresések elérésére és kezelésére szolgál.
Ebben a panelben minden adattípushoz tartoznak ún. előre gyártott keresések, melyek a gyakran megtekinteni kívánt keresési feltételeket tartalmazzák. Ezek nem módosíthatóak, a keresőfeltételek megtekinthetőek. Hasonló keresés összeállítása egy ilyen keresés másolásával tehető meg.
A Sablonok fülre kattintva a rendszer listázza a már létrehozott keresési sablonokat. Az Új sablon gombra kattintva egy szerkesztőablak ugrik elő, melyben új sablont állíthat össze és menthet el. A Sablonok szerepe a rendszerben, hogy több új keresés létrehozásakor ne kelljen a gyakran használt keresési feltételeket minden alkalommal egyesével hozzáadni. Új keresés létrehozásakor a megfelelő (előzőleg létrehozott) sablont kiválasztva a rendszer automatikusan betölti az azokban elmentett mezőket.
Egy új keresés létrehozásához kattintson az Új keresés gombra. A keresési lehetőségek bővebb ismertetéséért ugorjon a Részletes keresési lehetőségek részre.
A keresésekhez kapcsolódó további műveletek a keresések bal oldalán lévő [▼] gomb segítségével érhetők el, melyek a következők:
A Szűkítés opció segítségével az elmentett keresések listájában lehet szűrni, hogy gyorsabban megtalálható legyen a kívánt elem. A keresendő szövegrészletet a szövegbeviteli mezőbe kell beírni, majd a Szűkítés gomb, vagy az Enter billentyű megnyomásával lehet végrehajtani a szűkítést.
A Szűkítés és az Új keresés gombok között található a Saját mentett kereséseim jelölőnégyzet. Ezt kiválasztva a keresések listájában csak azok jelennek meg, amelyeket a bejelentkezett felhasználó hozott létre.
A listában szereplő keresések állapotát különböző ikonok jelzik, melyek az egyes sorok jobb oldalán kaptak helyet:
Ez a panel a listák elérésére és kezelésére szolgál. A listák segítenek a kiválasztott rekordok összegyűjtésében és rendezésében.
Listák létrehozására kétféleképp van lehetőség:
A listákhoz kapcsolódó további műveletek a listák bal oldalán lévő [▼] gomb segítségével érhetők el, ezek a következők:
A Szűkítés opció a már elmentett listák közötti szűrést biztosítja a kívánt elem gyorsabb megtalálása érdekében.
A listában szereplő listák állapotát különböző ikonok jelzik:
A riportok elkészítésénél ahhoz, hogy a különféle riportokba kerülő dokumentumok ne változzanak a generálás folyamán, lehetőség van Zárolási listák létrehozására. A zárolási listákba kerülő publikációk (és esetenként idézőik) nem módosíthatóak. A Zárolási listák nézetben kerülnek felsorolásra a már elkészített listák, illetve itt van lehetőség arra, hogy ilyen listát létrehozzon az adminisztrátor. Az Új zárolás gombra kattintva a megjelenő ablakba meg kell adni a lista paramétereit:
A lista elkészítését az Új zárolás gombra kattintva lehet kezdeményezni.
Ezen a panelen van lehetőség új riportok létrehozására, valamint az elkészült riportok megjelenítésére. A riportok segítségével összegzések hozhatók létre és nyomtathatók ki a rekordokról a felhasználó által megadott feltételek alapján. A panel két, kattintással kiválasztható fület tartalmaz. A Riportok fül a már elkészült riportok letöltésére/újrafuttatására szolgál, míg a Sablonok fülön kereshető formában listázódnak a belépett felhasználó számára is elérhető riport-sablonok.
Egy új Riport létrehozásához kattintson a [+] gombra.
A riportok elkészítése időigényes, ezért háttérben futnak. Eközben más műveletek is végezhetők. A jelentés elkészültét egy felugró ablak jelzi, majd a generált elem megjelenik a Riportok panelen a felső sorban.
A riportokhoz kapcsolódó további műveletek a riportok bal oldalán lévő [▼] gomb segítségével érhetők el. Ezek a következők:
A szűkítés opció segítségével lehetőség van a már elmentett riportok szűrésére.
A listában szereplő riportok állapotát különböző ikonok jelzik:
A Sablonok fülre kattintva a belépett felhasználó által elérhető riportsablonok listázódnak kereshető formában. A riportokhoz hasonolóan itt is lehetősége van a lista szűkítésére a szövegbeviteli mező, majd a Szűkítés gomb használatával. A listázott sablonokra kattintva ugyanolyan szerkesztőformra kerül, mintha a Riportok fülön kezdeményezte volna új riport létrehozását, de ebben az esetben már ki lesz választva a kattintásnak megfelelő sablon.
A felső menüsor a tartalomtól független, állandó elemeket tartalmaz. Itt találhatóak a üzenetkezelés és fórum funkciók, valamint itt érhetők el a felhasználói beállítások is:
A felső menüsor bal szélén található gomb szolgál arra, hogy a szoftver aktuális verziószámát, a legutóbbi frissítés idejét lekérdezzük. Az MTMT fejlesztése és üzemeltetése több szerveren zajlik. A gomb felirata és színe jelzi, hogy valamely tesztszerveren, vagy az éles üzemet kiszolgáló szerveren vagyunk. Szerepe az esetleges hibakeresésben van, a gomb megnyomására előugró ablak tartalma segít meghatározni, hogy egy esetlegesen fennálló hiba melyik szoftververzióban található meg.
A felső menüsorban található "Rendszerüzenetek", "Fórum", "Üzeneteim" vagy "Céduláim" gombokra kattintva megnyitható az "Üzenetek" ablak releváns füle. Az Üzenetek ablakban a következő kategóriák érhetők el:
A gombok felirata mellett zárójelben az olvasatlan üzenetek száma látható. A Üzenetek funkció bővebb ismertetéséért ugorjon az Üzenetek, értesítések, fórum részre.
A felső menüsor jobb oldali részén a Kijelentkezés gomb bal oldalán a bejelentkezett felhasználó felhasználói nevével jelzett gomb szerepe a bejelentkezett felhasználó felhasználói adatainak megtekintése, módosítása. A gombra kattintva a következő funkciók érhetők el:
A Kijelentkezés segítségével visszakerülhet az MTMT bejelentkező képernyőjére.
A tartalom nézetben listázódnak a különféle keresések, listázások eredményeként megjelenő rekordok. A tartalom nézethez tartozik egy saját menüsor. A menüsor a megjelenített rekordok kezelésére szolgál: itt érhetők el többek között a következő funkciók: a rekord létrehozása, törlése és megtekintése/szerkesztése.
A menüsorban található egyes gombok láthatósága adattípus és jogosultsági szint függő. Pl.: az Idézetek gomb csak a Közleményeknél jelenik meg. Bizonyos gombok használhatósága kijelölés-függő. Pl.: A Törlés gombhoz és a Szerkesztés-hez legalább egy rekordot ki kell jelölni. Az egyes rekordok kijelölésére a rekord sorára kattintással történhet, több rekord kijelölése pedig szintén a rekord során történő kattintással a "CTRL" gomb lenyomása mellett.
A gyors elérés érdekében a Tartalom menüsor elemei a rekordokon jobb egérgombbal kattintva előhívható helyi menüben is megtalálhatók.
A következő alfejezetekben a menüelemeknek a részletes ismertetése következik.
A Tartalom panel bal felső sarkában az aktuálisan megjelenített keresés vagy lista neve, valamint az ebben lévő elemek száma látható a következő formában: "kiválasztott elemek száma"/"a lista összes eleme".
A tartalom részben megjelenő rekordok felett a bal oldalon lehetőség van az összes listázott rekord kijelölésére, illetve a kijelölés megszüntetésére a Kijelölés felirat mellett megjelenő Összes kijelölés be/Összes kijelölés ki gombok segítségével.
A tartalom részben megjelenő rekordok felett a bal oldalon található szövegbeviteli mező segítségével lehetőség van az adott listázás/keresés találataként megjelenő rekordok közötti keresésre. A Szűkítés opció a rekordok legfontosabb szöveges adatai és MTMT azonosítói között keres, és a beírt szövegrésszel rendelkező rekordokra szűkíti a megjelenített találatokat. A keresendő szövegrészletet a szövegbeviteli mezőbe kell beírni, majd a Szűkítés gomb, vagy az Enter billentyű megnyomásával lehet végrehajtani a szűkítést.
A tartalom vezérlők között találhatóak a rekordok rendezésére szolgáló funkciók.
Egy rendezés hozzáadásához kattintson az Új Rendezés gombra, majd a
Rendezés választása gomb jobb oldalán
lévő legördülő menüből válassza ki a kívánt rendezési szempontot.
Egyszerre maximum három rendezés használható,
melyek a nem látható oszlopokra is vonatkoznak. Amennyiben már
alkalmaz egy rendezést, a további rendezések ahhoz képest fognak
rendeződni.
Rendezést ezen kívül még Táblázatos nézetben a rendezni kívánt oszlop nevére kattintva is hozzá tud adni.
Legalább egy rendezés esetén láthatóvá válik a Rendezések törlése gomb, amely az összes rendezés törlésére szolgál. Egy adott rendezés törlésére a rendezés neve mellett lévő (X) gomb segítségével van lehetőségünk.
A menüsor jobb oldalán lévő gombok segítségével lehet váltani a különböző tartalmi nézetek között:
Egy új nézet definiálásához kattintson a Táblázat gomb legördülő menüjére, majd válassza az Új... opciót. A megjelenő ablakban kezdeti állapotként a választott oszlopok között a táblázatban aktuálisan megjelenített mezők vannak felsorolva. A megjelenő ablakban jelölje ki a kívánt oszlopneveket, majd kattintson a → gombra. Adjon nevet az egyedi nézetének, majd kattintson a "Mentés és alkalmaz" gombra. A nézet mentésekor nem csak a megadott oszlopok mentődnek, hanem azoknak a sorrendje és szélessége is. Sorrendet húzás és ejtés módszerrel tud változtatni. Amennyiben felül szeretné bírálni a rendszer által javasolt szélességeket, akkor célszerű a Táblázat nézetben megtenni minden beállítást (oszlopok, oszlopok szélessége, oszlopok sorrendje), így ebben az előugró ablakban már csak a nézet konfiguráció nevét kell majd megadnia.
Egy, már mentett nézet felülírására is van lehetőség. Készítse el a megfelelő nézetet oszlopok eltüntetésével, és megjelenítésével, majd a Táblázat gomb legördülő menüjébő válassza a Felülír... opciót. A megjelenő Felülír ablakban a Nézet konfiguráció mező lenyíló listájából a megfelelőt válassza, majd a Mentés gombbal írja felül a választott nézetet.
A Táblázat és a Lista nézet bármelyik megjelenítési formája beállítható alapértelmezett
megjelenítésként.
Az alapértelmezett nézetek adattípustól függően kerülnek beállításra. Amennyiben nem bírálja felül, a
Lista
nézet Alap nevű nézete töltődik be alapértelmezetten (amennyiben ez nem érhető el, az Összes oszlop
nevű nézet kerül
megjelenítésre).
A tartalom rész tetején az általános, megjelenítéssel kapcsolatos műveletek mellett lehetőség van az egyes rekordokkal kapcsolatban különféle műveleteket végrehajtani. Alapvetően a gombokhoz tartozó műveletek a tartalom panelben kijelölt rekordon hajtódnak végre. Egyes műveletek értelmezhetőek több kijelölt tartalom rekord esetén is, és bizonyosak kijelölés nélkül is értelmesek.
A műveletek részletezése a "Műveletek a rekordokon" alfejezetben találhatóak. Ezek a következőek:
Ezen a területen jelennek meg a rekordok. Egyszerre több rekord is kijelölhető, a kijelölések nézet váltásakor is megmaradnak. A rekordok kiválasztása a következő módon történhet:
A rekordok szerkesztésének két módja van:
A cellák tartalma kijelölhető és Ctrl+C-vel másolható.
A gyors elérés érdekében a Tartalom menüsor elemei a rekordokon jobb egérgombbal kattintva előhívható helyi menüben is megtalálhatók.
Tartalom nézetben az egyes rekordok státuszát eltérő színek jelölik:
Nem jóváhagyott rekord
Importból származó rekord
Jóváhagyott rekord
Admin láttamozott rekord
Érvényesített rekord
Hitelesített rekord
Duplum rekord
Táblázat nézetben a színek mellett a Státusz oszlopban az egyes státuszok kezdőbetűi is megjelenítésre kerülnek szóközzel tagolva. Az egeret a rövidítés fölé mozgatva lebegő ablakban megjelenik a teljes státusz leírás.
Az MTMT felületén számos helyen ikonok segítik a gyors navigációt. Ezek megjelenési helyük szerint csoportosítva a következők:
Tartalmi terület:
Rekordszerkesztő űrlap:
A gyorsabb navigáció és adatbevitel érdekében lehetőség van a gombok, űrlapok és mezők billentyűzetről történő kezelésére:
Egyes funkciók gyorsbillentyűk segítségével is elérhetők:
Kontextus szerint gyorsan ellenőrizhető, hogy egy gombhoz tartozik-e billentyűkombináció. Amennyiben igen, a gomb fölé mozgatva az egeret zárójelben megjelenítésre kerül a gyorsbillentyű kombinációja (Alt + Shift + [karakter]).
Ebben a menüpontban az egyes rekordokon végezhető műveleteket részletezzük. Ezek alapvetően a tartalmi rész gombjain keresztül érhetőek el. A könnyebb beazonosíthatóság érdekében ezeknek a felirataival jelöljük az alábbiakban az alfejezeteket.
A tartalom felületrész Új feliratú gombjának a segítségével lehetséges a kiválasztott rekordtípusnak megfelelő új rekord létrehozása.
Amennyiben egy rekord van kijelölve a tartalom panelen és ahhoz a rekordhoz a belépett felhasználónak van szerkesztési jogosultsága, akkor a gomb felírata Szerkeszt, amennyiben nincsen jogosultsága, akkor Megtekint. Megtekintés módban az adott rekord részletes tartalma jelenik meg egy előugró ablakban. Szerkesztés módban 1 rekord szerkesztése estén az adott rekord szerkesztőformja, több kijelölt rekord esetén pedig a több rekord egyidejű módosítására szolgáló form fog megjelenni.
A Tartalom szerkesztésekor figyeljen, hogy a mezőknek megfelelő adatokat adjon meg.
Egyes mezők kitöltése kötelező, ezt piros szín jelöli. A nem megfelelően kitöltött vagy hiányos mezők piros színnel figyelmeztetnek: az egérkurzort ezekre mozgatva a hiba kijavítását segítő szöveges magyarázat jelenik meg. A mezők típustól függően elfogadhatnak tetszőleges szöveget, egész számot, listaelemeket, dátumot (év-hó-nap) vagy részleges dátumot (év, év-hó).
Bizonyos mezők további rekordok (pl. szerzők vagy folyóiratok) csatolására szolgálnak. Ezek a + vagy a gomb segítségével ismerhetők fel. Bővebb információért ezzel kapcsolatban keresse fel a Csatolt rekordok szakaszt.
Az egyszerű adatbeviteli lehetőségeken túl vannak olyan mezők, amelyek további rekordok (pl. szerzők, vagy nyelvek) csatolására szolgálnak. Ezek a [+] gombról, vagy a () , valamint a ikonról ismerhetők fel.
Egyes mezőtípusokhoz több rekord is csatolható.
A csatolt elemeket tartalmazó listából az adott rekord melletti (X) gomb segítségével távolíthatóak el elemek. A lista teljes tartalma a mező menüsorában lévő (X) gombbal törölhető. A ikonnal jelölt elemek esetén lehetőség van a csatolt rekordok sorrendjének egérrel történő átrendezésére.
A Törlés feliratú gomb segítségével törölhető a kiválasztott rekord/rekordok. Több elem kijelölésével egyszerre több bejegyzés is törölhető.
A tartalom panelben található gombokról és műveletekről általában elmondható, hogy minden rekordtípusra értelmezhetőek. Bizonyos műveletek viszont csak adott rekordtípusra értelmesek (például üzenetet küldeni csak felhasználónak és adminisztrátornak lehetséges). A Műveletek gomb egy legördülő menüt rejt, ahonnan csak a kiválasztott rekordtípusra egyedi, arra értelmes műveletek listázódnak.
Egy vagy több idézés kijelölve, majd az Idézések jelölése gombra kattintva megjelenik egy ablak, ahol
lehetőség van a kijelölt idézések Független jelölését, valamint az idézéshez tartozó közlemény
Magyarországi szerző, Külföldi kiadás jelölését megtenni.
Az ablakban Manuális és Automatikus módok között választhat.
Manuális mód esetén idézésenként kézzel léptetve tudja beállítani a kezdő lépésben kiválasztott mezőket
(Független, Magyarországi szerző, Külföldi kiadás). Amennyiben semmit nem kíván módosítani az adott idézésen, a
Kihagyás gombra kattintva, mentés nélkül a következő idézésre ugorhat. Miután egy lépésben minden kívánt
jelölést beállított, kattintson a Mentés és ugrás a következőre gombra és tegye meg ugyanezt minden következő
idézésre.
Amennyiben egy idézésre utólag vissza szeretne menni, kattintson az Előző gombra. Ekkor betöltődik a
kijelölt elemek közül a sorban megelőző idézés jelölő ablaka.
Automatikus mód esetén csak a Független jelölés kerül beállításra, melyet a rendszer automatikus ajánlása
alapján végez el. Önnek itt semmilyen teendője nincs.
A műveletek befejezése után egy Összegző képernyő fogadja, melyben láthatja, hogy hány idézés jelölését
módosította.
Közlemények és Idézés adattípusnál a Szerkesztés művelettel megegyezően Külső azonosítókat tud
felvinni.
Amennyiben nincs szerkesztési joga a kiválasztott rekordra, a Külső azonosító hozzáadása gombbal ebben
az esetben is tud új azonosítót felvinni.
Egy intézményt kijelölve és az Intézmény kezelése menüpontra kattintva lehetősége van a kijelölt műveleten
különböző műveleteket végezni. A gombra kattintva egy előugró ablak jelenik meg, ahol először csak a kijelölt
intézmény fő adatait láthatja. Ezen kívül a Művelet választóból kell választania.
Itt a következő lehetőségek érhetőek el: Alárendelés, Névváltozás, Megszűnés miatti adatátadás,
Összeolvadás, Szétválás.
A művelet kiválasztása után ki kell töltenie a kötelező mezőket, mely minden műveletnél eltér. Ezután az
Indítás gombra kattintva elindíthatja a kiválasztott művelet végrehajtását.
Egy intézményt kijelölve és az Intézmény megszüntetése menüpontra kattintva lehetősége van megszüntetni egy intézményt. A gombra kattintva előugró ablakban meg kell adni a Megszűnés dátumát, majd a Mentés gombra elindul az intézmény megszüntetési folyamata. Amennyiben valamilyen hiba miatt a művelet meghiúsul, előugró értesítési ablakban tájékoztatjuk erről.
Amennyiben a felhasználó jogosult rá, a kijelölt közlemény rekordhoz tartozó fájlokat az MTMT felületéről indítva is feltöltheti a megfelelő repozitóriumokba. A felugró ablakban meg kell adni a közlemény teljes szövegét tartalmazó fájlt (vagy egy linket, amelyik a közlemény .pdf formátumú verziójára mutat), ki kell választani a repozitóriumot, meg kell adni közlemény hozzáférhetőségét, illetve el kell fogadni a jogi nyilatkozatot a feltöltött fájl kezelésével kapcsolatban. A form kitöltése után a tényleges feltöltés a Feltölt gomb megnyomásával kezdeményezhető.
Az oldal gyorsabb működése érdekében a rendszer adatbázisa gyorsítótárat használ. Amennyiben szeretné törölni ezt a
gyorsítótárat és a rendszerrel legeneráltatni az aktuális, legfrissebb verzió alapján egy új gyorsítótárban tárolt
verziót, a Frissítés gombra kattintva ezt megteheti.
A szerkesztés műveletek után a rendszer automatikusan frissíti a gyorsítótárat is, így manuálisan nem kell ezt
megtenni. Kérjük csak akkor használja ezt a funkciót, amennyiben valamilyen hibát vagy beragadt mező értékeket
tapasztal. Ha a frissítés után is tapasztalja a hibát, kérjük keressen fel egy adminisztrátort.
Az Időzített feladat futtatása gombra kattinva futtathatja a kijelölt időzített feladatot.
Az Üzenet küldése gombra kattintva üzenetet küldhet a kijelölt szerzőknek vagy adminisztrátoroknak. Kattintás után egy előugró ablakban a címzettek mező automatikusan a kijelölt felhasználókkal lesz kitöltve. A kötelező mezők kitöltése után üzenetet küldhet a megadott címzetteknek a Küldés gombra kattintva.
A kijelölt szerző vagy adminisztrátor számára lehetőség van email cím megerősítő levél kiküldésére emailben.
Jogosultságától függően lehetősége van a kijelölt szerző vagy adminisztrátor jelszavának módosítására.
Jogosultságától függően lehetősége van a kijelölt szerző vagy adminisztrátor számára jelszó módosító linket generáltatni a rendszerrel és ennek elérhetőségét emailben elküldeni számára.
A belépés engedélyezés vagy tiltás gombra kattintva lehetőség van a felhasználótól megtagadni vagy engedélyezni számára a rendszerbe való belépést. Letiltott belépési lehetőség esetén a felhasználó hibaüzenetet lát majd a belépési próbálkozás esetén.
Egy intézményt kijelölve lehetősége van az ahhoz tartozó szerzők kezelésére. A megjelenő ablakban az intézmény
összes szerzőjét listázza a rendszer, valamint a fenti eszköztárból három művelet közül tud választani.
Lehetősége van új szerzők hozzáadására. Ehhez kattintson a Szerzők hozzáadása gombra, majd válasszon ki
az elérhető szerzők közül egyet vagy többet, akit az intézményhez hozzá szeretne adni. Továbbá töltse ki az
Affiliáció kezdete mezőt és kattintson a Mentés és bezárás gombra. Ezután a rendszer automatikusan
elvégzi a kiválasztott szerzők hozzáadását az intézményhez.
Az Affiliációk másolása ide gombra kattintva lehetősége van másik intézmény létező affiliációi közül
egyet vagy többet átmásolni vagy átmoggatni abba az intézménybe, melyre a Szerzők kezelése ablakot meghívta.
A kötelező mezők kitöltése után kattintson a Mentés és bezárás gombra. Ezután a rendszer automatikusan
elvégzi a kiválasztott affiliációk hozzáadását az intézményhez.
Egy vagy több affiliációt kiválasztva és az Affiliáció megszüntetése gombra kattintva lehetősége van
azokat megszüntetni. Ezt az előugró ablakban az Affiliáció vége mezőt kitöltve a kívánt dátummal és a
Mentés gombra kattintva teheti meg.
Egy intézményt kijelölve lehetősége van az ahhoz tartozó adminisztrátorok kezelésére. A megjelenő ablakban az
intézmény összes adminisztrátorát listázza a rendszer, valamint a fenti eszköztárból három művelet közül tud
választani.
Lehetősége van új adminisztrátorok hozzáadására. Ehhez kattintson az Adminisztrátorok hozzáadása gombra,
majd válasszon ki az elérhető adminisztrátorok közül egyet vagy többet, akit az intézményhez hozzá szeretne adni.
Továbbá töltse ki az Adminisztrátori jog kezdete mezőt és kattintson a Mentés és bezárás gombra.
Ezután a rendszer automatikusan elvégzi a kiválasztott adminisztrátorok hozzáadását az intézményhez.
Az Adminisztrátorok másolása ide gombra kattintva lehetősége van másik intézmény létező adminisztrátorai
közül egyet vagy többet átmásolni vagy átmoggatni abba az intézménybe, melyre az Adminisztrátorok kezelése
ablakot meghívta. A kötelező mezők kitöltése után kattintson a Mentés és bezárás gombra. Ezután a rendszer
automatikusan elvégzi a kiválasztott adminisztrátorok hozzáadását az intézményhez.
Egy vagy több adminisztrátort kiválasztva és az Adminisztrátori jog megszüntetése gombra kattintva
lehetősége van azokat megszüntetni. Ezt az előugró ablakban az Adminisztrátori jog vége mezőt kitöltve a
kívánt dátummal és a Mentés gombra kattintva teheti meg.
Egy vagy több idézést kiválasztva és az Önidézés jelölése gombra kattintva lehetősége van azt/azokat automatikusan önidézésnek megjelölni. Több idézés kiválasztása esetén a rendszer jóváhagyást kér, hogy biztos el szeretné-e végezni a műveletet. Egy idézés kijelölése esetén a rendszer rögtön elkezdi az önidézés jelölés beállítását. A művelet elvégzése után értesítő ablak jelenik meg.
A Duplikálás opcióval lehetősége van teljes másolatot készíteni a kiválasztott rekord(ok)ról. A művelet végrehajtása után a rendszer automatikusan létrehozza a kijelölt rekord(ok) másolatát, átmásolva abba minden egyes kitöltött mező értékét.
A Hozzáadás a válogatott közleményekhez gombot kiválasztva lehetősége van az oldalsó menü, Listák
részen található Válogatott közleményeim listához hozzáadni a kijelölt közlemény(ek)et.
Adminisztrátorként a Válogatott közleményeim lista nem érhető el, így az előugró
ablakban szerzőt is kötelező választania és a művelet végrehajtása után a közlemény(ek) a választott szerző
válogatott közleményeihez lesz hozzáadva.
Az Eltávolítás a válogatott közleményekből opciót választva lehetősége van a korábban a válogatott
közleményekhez adott elemek eltávolítására a listából.
Jogosultságtól függően lehetősége van arra, hogy a kiválasztott rekord(ok)at zárolja vagy feloldja azok zárolását. A zárolással a jelenleg belépett felhasználón kívül az összes többi felhasználó és adminisztrátor számára csak megtekinthető lesz a zárolt rekord. Ezzel ideiglenesen megakadályozhatja, hogy a jelenleg kezelt rekordon bárki más módosításokat végezzen.
A jelenleg kijelölt közlemény(ek)en a rendszer automatikusan felcseréli az összes szerzőségen megadott családi és keresztneveket. Több kijelölt közlemény esetén a rendszer egy előugró ablakban jóváhagyást vár a felhasználótól, hogy biztos végrehajtja-e műveletet.
A Verziók feliratú gomb segítségével lehetőség van a rekordokon végzett módosítások nyomonkövetésére és korábbi verziók visszaállítására.
A verziókezelés használata jogosultsági szint függő. Szerzők számára csak a saját rekordokon használható a verziókezelés funkció.
Intézményi adminisztrátorként a funkció az intézményünkhöz tartozó összes rekord , központi adminisztrátorként pedig bármely rekord esetén működik.
Az egyes rekordokkal kapcsolatos tennivalók cédulák formájában érhetőek el az adminisztrátorok számára. Ezeknek a céduláknak a listázására van itt lehetőség. A cédulákkal és azok keletkezésével a Cédulák alfejezet foglalkozik részletesebben.
Az Idézések gomb csak Közlemények esetén jelenik meg. Az Idézések opció segítségével lehetőség van egy adott közleményt idéző rekordok megtekintésére és új idéző hozzáadására.
Idézések megtekintése
Jelölje ki a kívánt rekordot, majd a Tartalom menüsorban kattintson az Idézések gombra. A listában megjelenő elemek duplakattintással nyithatók meg.
Idézések hozzáadása
Új idézés hozzáadásához válassza ki a kívánt rekordot, majd a Tartalom menüsorban kattintson az Idézések gombra.
Különféle listaműveletek érhetőek el. Ezek:
Rekordok importálására szolgál. A megnyíló legördülő menüből a következő források választhatóak:
A külső fájlokból származó adatok importálásához kattintson a Tartalom menüsorban lévő Import, majd a Importálás fájlból (PubMed XLS, Ris, ...) gombra, és adja meg a következő adatokat:
A Indítás gombra kattintva indítható az importálás művelet. Meg kell adni egy listanevet, amelyen majd elérhetőek lesznek az importált tételek. A beemelt rekordok az Oldalsó menü Listák fülén megjelenő listában tekinthetők meg.
A Letöltés gomb rekord/rekordok exportálására szolgál. A gombra kattintva a megjelenő legördülő menüből kiválasztható az a formátum, amiben a kiválasztott rekordokat a felhasználó le szeretné tölteni.
Közleményekben megjelenő szerzők automatikus kezelésére szolgál. A megnyíló legördülő menüből a következő opciók választhatóak:
Kijelölt közlemény(ek)kel vagy kijelölés nélkül eltérő működést tapasztalhat a Szerző/intézmény hozzárendelés
gombra kattintva.
Szerzőként bármilyen kezelhető felhasználót ki tud választani.
A rendszer a kiválasztott szerzőhöz tartozó szerzői neveket keresi a közleményekben. Lehetősége van arra, hogy
Minden elérhető közleményben (teljes adatbázisban) vagy A kiválasztott közlemény(ek)ben keressen a
szerzői nevekre.
Hozzáadás művelet esetén a rendszer olyan szerzőségeket keres, melyeknél nincs hozzárendelt szerző,
viszont a vezeték- és keresztnév megegyezik a választott szerző valamelyik szerzői nevével.
Törlés művelet esetén a rendszer olyan szerzőségeket keres, melyeknél a választott szerző hozzá van
rendelve valamelyik szerzőséghez.
Az ablakban lehetőség van a kiválasztott szerzőhöz tartozó szerzői nevek módosítására, ehhez kattintson az
ablak alján található Szerzői nevek kezelése gombra.
Minden lépésnél pipálható checkboxok segítségével jelölheti meg azokat a szerzőket, valamint Törlés művelet
esetén az intézményeket is, amelyekhez hozzá szeretné rendelni az első lépésben kiválasztott szerző vagy törölni
szeretné a hozzárendelést.
Egy vagy több közleményt kijelölve és a Szerzők keresése gombra kattintva lehetősége van közleményenként
a szerzőségekhez szerzőt, intézményt, illetve szerzőségtípust rendelni.
Amennyiben egy szerzőséghez már van szerző, intézmény vagy szerzőségtípus rendelve, azoknak az értékét
lehetősége van ebben az ablakban módosítania.
Ha minden kívánt módosítást elvégzett, kattintson a Mentés és ugrás a következőre gombra. A rendszer
ezután elmenti a módosításokat és betölti a következő kijelölt közlemény szerzőket módosító felületét.
Amennyiben nem kíván semmilyen módosítást végrehajtani az aktuális közleményen, kattintson a Kihagyás
gombra. Ekkor a jelenlegi közlemény módosítása nélkül betöltődik a következő kijelölt közlemény szerzőket módosító
felülete.
Miután az összes kiválasztott közleményen befejezte a módosítást, egy összegző ablak jelenik meg, melyben a
módosított elemek számát láthatja.
Duplumkereséssel kapcsolatos műveletek érhetőek innen el:
Amennyiben a tartalom részen megjelenő listában egy adott tétel dőlt betűvel szedett, úgy létezik legalább egy dupluma. A duplumok kezelésére és megtekintésére is van lehetőség: ki kell jelölni a rekordot, majd a Tartalom menüsor Duplumok menü Duplumkeresés/megjelenítés opcióját választva új ablakban megjelenik az összes, adott közleménnyel duplum tétel.
Duplumjelölésre 2 lehetőség van:
Az adatbázisban lévő nem kívánatos duplumok a Duplumkeresés funkcióval oldhatóak fel. Ez a funkció a vizsgálni kívánt rekord kijelölése után a Tartalom menüsorban lévő Duplumok gombra, majd a Duplumkeresés/megjelenítés menüpontra kattintva érhető el. A megjelenő ablakban a kiválasztott rekord, valamint annak duplumai láthatóak. A fenti menüsor segítségével a következő műveletek végezhetők el:
A Duplum nézetben az egyes rekordtípusokat eltérő ikonok és szövegstílusok jelzik:
Duplum rekord
Megmaradó rekord
Törlendő rekord
A rendszerben összeállítható olyan keresés, amelyik törölt rekordokat listáz. Megfelelő jogosultság esetén ezzel a gombbal lehetséges ezeknek a törölt rekordoknak a visszaállítása, azaz a törlés művelet visszavonása.
A törölt rekordok visszaállításához hozzon létre egy új keresést, amely a Törölt=Igen feltételt is tartalmazza, majd futtassa azt. Szűrőkifejezés használatával keresse meg a visszaállítani kívánt rekordot, jelölje ki, majd kattintson a Tartalom menüsorban lévő Visszaállítás gombra. Több rekord kijelölésével lehetőség van egyszerre több elem visszaállítására is. A művelet sikerességéről visszajelzés érkezik.
Egy új keresés létrehozásához válassza ki a kívánt adattípust a bal panelen, majd kattintson a Keresések panel jobb oldalán lévő [+] gombra. Ekkor megnyílik a Keresés összeállítása ablak.
A feltételek egymás alatt helyezkednek el és saját vezérlőelemekkel rendelkeznek. Egy adott sor törlésére az [X] gombbal van lehetőség.
A feltételek bal oldalán lévő jelölőnégyzet segítségével megadható, hogy az adott elem aktív legyen, vagy üresen hagyható, hogy használaton kívül legyen. A keresőfeltétel adattípusának megfelelően más és más operátorok érhetők el. Az egész számokat tartalmazó mezőknél például a beírt értéknél nagyobb, kisebb, egyenlő esetleg pontosan megegyező rekordok kereshetőek. A szöveg jellegű feltételeknél a mezőben szereplő karaktersorozat lehet előtag, utótag esetleg pontos egyezés is lehetséges (kis- és nagybetűkre is).
Az ablak alján lévő rendezés menü segítségével lehetőség van a keresési találatok több feltétel szerinti rendezésére.
Tegyük fel, hogy szerzőként egy helyen szeretné látni a tudományos folyóiratcikkeit. Ebben az esetben a következő a teendő:
Mivel a közleményei mind megjelennek a Közleményeim keresés alatt ezért érdemes ezt a keresést másolni, és azzal
dolgozni tovább. Ehhez a Közleményeim sor bal oldalán lévő háromszöget kell megnyomni, és a lenyíló menüből a
Másolás funkciót választani.
Ezek után a keresési feltételek közül ki kell választani a Típust, operátort =-re állítani. Ezután a ikont megnyomva, a feljövő listából ki kell
választani a Folyóiratcikket.
Ezután a feltételek közül ki kell választani a Jelleget, majd = operátorral a ikont megnyomva, a feljövő listából duplán kell
kattintani a Tudományos sorra.
A Mentés és futtatás gombra kattintva a keresés megjelenik az oldalsó menüben.
Az elkészült keresést kiválasztva a keresés eredményei betöltődnek a Tartalmi területre.
A keresés bal oldalán elhelyezkedő nyílra kattintva a keresésen elvégezhető további műveletek találhatóak (Szerkesztés, Futtatás, Törlés, stb.). A keresés szerkesztése a későbbiekben a sor végén lévő ikonra kattintva érhető el.
A Kommunikációs ablakban kezelheti az üzeneteit, böngészhet a fórumbejegyzések közt és kezelheti a cédulákat.
Az ablak felépítése hasonlít a "Tartalom nézethez". Az egyes üzenet- vagy fórumkategóriák között az ablak tetején lévő fülek segítségével lehet váltani. A fülek neve mellett az olvasatlan üzenetek/értesítések száma látható zárójelben.
Az elérhető fülek a következők:
Az Intézményi fórum a Szerzői fórum egy speciális nézete. Ebben a nézetben csak a bejelentkezett felhasználó aktuálisan kiválasztott intézményhez tartozó bejegyzések látszódnak. Amennyiben több intézménynek is a tagja, akkor az ablakban található intézményválasztó gombbal tud közöttük váltani.
A fülek alatt elhelyezkedő menüsorban az egyes kategóriákhoz kapcsolódó gombokat találjuk, melyek segítségével
kezelhetjük az adott kategória üzeneteit/bejegyzéseit.
Az üzenetekre egyszer kattintva azok tartalmi része betöltődik az ablak alsó részére.
Az üzenetekhez és bejegyzésekhez lehetőség van fájlok csatolására is.
A kijelölt üzenetre a menüsorban található Válasz gombra kattintva tud válasz üzenetet írni.
Korábban létrehozott üzenet tartalmát szerkeszteni csak új szöveg hozzáfűzésével lehet. Az eredeti üzenet
tartalma így minden esetben megmarad és az utólag megadott szöveg az eredeti szöveg után jelenik meg a módosítás
dátumával együtt.
Üzenet kijelölése után a Kapcsolódó üzenetek gombra kattintva az üzenethez tartozó összes üzenetet
listázza a rendszer. Az összes üzenethez az Összes üzenet gomb megnyomásával tud visszatérni.
Minden fórum üzenethez tartozik állapot (Nyitott, Feldolgozás alatt, Lezárt). Elküldés
után automatikusan minden
üzenet Nyitott állapottal jön létre. Az adminisztrátorok meg tudják változtatni az üzenetek állapotát,
jelezve ezzel
egymásnak és az üzenet küldőjének, hogy az adott feladatba belekezdtek. Ezt az Elkezdés gombra kattintva
lehet
elvégezni. A Befejezés gombra kattintva az üzenet lezárt állapotúra vált.
A rendszerben a félkövér sorok jelölik az olvasatlan üzeneteket. Miután egy kattintással megnyitja az üzenetet
olvasásra, annak olvasottsága automatikusan olvasottra vált. Lehetőség van a fenti menüsorban az Olvasatlannak
jelöl
gombbal megjelölni a kijelölt üzenet(ek)et olvasatlanként.
Egyes füleken találhatóak típus és állapotválasztó legördülő menük, melyek segítségével lehetőség van kizárólag az adott üzenet/fórumtípussal (pl.: Beszélgetés, Értesítés) vagy állapottal (pl.: Nyitott, Zárt) rendelkező elemek megjelenítésére. A gomb felirata kiválasztáskor automatikusan a kiválasztott elemre vált, így gyors áttekintést nyújt a menük lenyitása nélkül.
A cédulák az egyes rekordokhoz kapcsolódó feladatokat, ellenőrizendő adatokat vagy problémákat jelölik. Ezek
a rekordokat érintő változások következtében automatikusan, vagy manuálisan jöhetnek létre.
A cédulák megtekintésének két módja van: listázhatja az Önt érintő cédulákat,
vagy megnézheti a kiválasztott rekordhoz tartozó összes cédulát.
Egy új cédula létrehozásához a Tartalmi nézetben jelölje ki a kívánt rekordot, majd a Felső menüsorban kattintson a
Cédulák gombra.
A megjelenő ablakban kattintson az Új gombra, majd adja meg a kért adatokat.
Az MTMT2 a BIRT jelentéskészító szoftvert használja jelentések készítéséhez. A szoftver jelentés sablonok felhasználásával állítja elő a jelentésteket. A sablonok készítésének és szerkesztésének két módja lehetséges:
Az rptdesign fájl feltöltéséhez a Riport Sablon nézetben új sablont kell létrehozni, és ki kell tölteni az űrlapot.
Az MTMT2 rendelkezik egy jelentéskészítő felülettel. Ez az Admin vezérlőpult > Riport sablon kezelő menüpontján keresztül érhető el. A felületen a felhasználó által az MTMT2 jelentéskészítővel szerkeszthető riport sablonok, illetve az azokkal készült riportok jelennek meg, külön táblázatban. Az elemek között lehet keresni, illetve a fejlécre kattintva rendezni lehet őket. Az itt létrehozott sablonok a láthatósági beállítástól függően szintén választhatók a riport generáló ablakban.
Lehetséges műveletek:A riportok minden esetben háttérben futnak, így az ablak bezárása nem jelenti a folyamat leállását. A folyamat állapotát a riportokat listázó táblázatban az Állapot oszlopban szereplő ikon mutatja. A futó folyamatot ikon, a kész jelentést ikon, a leállított jelentést ikon, a hibával leállt jelentést pedig ikon jelzi.
Futó folyamat esetén a névre kattintva felugrik ugyanaz az ablak, ami a folyamat indításakor is látható. Itt lehet leállítani a folyamatot. A riportok törlésére is lehetőség van. Még el nem készült jelentés esetén a törlés leállítja a háttérfolyamatot.