A perszonalizáció diszkurzív mintázatainak szerepe az internetes receptek és könyvértékelések műfajiságának kialakításában

Ballagó, Júlia [Ballagó, Júlia (nyelvtudomány), szerző] Lexikológiai Intézet (HRN NYTK)

Magyar nyelvű Szaktanulmány (Könyvrészlet) Tudományos
    Azonosítók
    Támogatások:
    • A személyjelölés konstrukcióinak korpuszalapú, kognitív poétikai vizsgálata(137659) Támogató: NKFIH
    • (AZ INNOVÁCIÓS ÉS TECHNOLÓGIAI MINISZTÉRIUM ÚNKP-20-3 KÓDSZÁMÚ ÚJ NEMZETI KIVÁLÓSÁG PROGRAMJÁNAK A NEMZETI KUTATÁSI, FEJLESZTÉSI ÉS INNOVÁCIÓS ALAPBÓL FINANSZÍROZOTT SZAKMAI TÁMOGATÁSÁVAL KÉSZÜLT.)
    Szakterületek:
    • Nyelvészet
    A kognitív műfajelméletek belátásainak integrálására alkalmas funkcionális pragmatika szemléletét érvényesítő tanulmány egy olyan empirikus vizsgálatot mutat be, amely bizonyos, interneten megvalósuló műfajokra, egészen pontosan az online recept és az online könyvértékelés műfajára fókuszál. E műfajok tekintetében azt vizsgálja meg, hogy a diskurzusok specifikus műfaji karakterének kialakításában milyen szerepet játszanak a perszonalizáció diszkurzív mintázatai, vagyis a konstruálás személyessége és/vagy személytelensége. A kutatásban a személyesség fogalmán perszonális konstruálást értek, amely fokozati jelleggel érvényesül abban, ahogyan a megnyilatkozónak a diskurzuspartneréhez való interszubjektív szociokulturális viszonyulása megkonstruálódik. A tanulmány a perszonalizáció azon prototipikus lehetőségeire tér ki, amelyek a deiktikus személyjelöléssel összefüggésben valósulnak meg. A kutatás eredményeit egy 50 online receptből és 50 online könyvértékelésből álló kutatói korpusz szoftveres kvalitatív elemzése alapján mutatom be.
    Hivatkozás stílusok: IEEEACMAPAChicagoHarvardCSLMásolásNyomtatás
    2025-06-18 23:43