A pszichiátriai betegségekre jelentős korai halálozási arányszámok jellemzők: szomatikus komorbiditás és mortalitás autizmusspektrum-zavarban és szkizofréniában

Bitter, István ✉ [Bitter, István (Elmekórtan), author] Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika (SU / FM / C); Czobor, Pál* [Czobor, Pál (Pszichiátria), author] Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika (SU / FM / C); Kakuszi, Brigitta [Kakuszi, Brigitta (Pszichiátria), author] Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika (SU / FM / C); Réthelyi, János [Réthelyi, János (Pszichiátria- kog...), author] Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika (SU / FM / C)

Hungarian Survey paper (Journal Article) Scientific
Published: ORVOSI HETILAP 0030-6002 1788-6120 164 (33) pp. 1287-1293 2023
  • Pszichológiai Tudományos Bizottság: A
  • Demográfiai Osztályközi Állandó Bizottság: A hazai
  • SJR Scopus - Medicine (miscellaneous): Q4
Identifiers
Fundings:
  • (National Brain Programme 3.0(NAP2022-I-4/2022))
A pszichiátriai betegségekkel összefüggő jelentős halálozásért nagy részben a szomatikus betegségekkel való komorbiditás esetén bekövetkező korai halálozás, továbbá részben az öngyilkosság és a balesetek a felelősek. Irodalmi összefoglalónkban bemutatjuk, hogy az autizmusspektrum-zavarral és a szkizofréniával diagnosztizált személyek halálozási kockázata több mint 2-szeres a kontrollcsoportokhoz képest. A szkizofrénia diagnózisát illetően hazai adatok is rendelkezésre állnak, amelyek az emelkedett halálozási kockázat tekintetében megegyeznek a nemzetközi adatokkal. Magyarországon kb. 2,4-szeres a szkizofrénia diagnózisával élő személyek halálozási rizikója a korban, nemben és irányítószám szerint illesztett kontrollcsoporthoz képest. Különösen emelkedett a halálozás kockázata szkizofréniában a fiatalok között (7–10-szeres), és kiemeljük, hogy bár a férfiak halálozási rizikója nagyobb, mint a nőké, a szkizofréniával diagnosztizált nők halálozási kockázata a női kontrollcsoporthoz képest (relatív kockázat) nagyobb, mint a férfiaké. Figyelembe véve a pszichiátriai betegségek magas prevalenciáját, a szomatikus betegségek esetében regisztrált hazai halálozási mutatók javításának fontos feltétele a szomatikus betegségek ellátása során a komorbid pszichiátriai betegségek korai diagnózisa és kezelése. Az itt ismertetett adatok segíthetik a halálozás csökkentéséhez szükséges reformokat az orvosképzésben és a szakképzésben, valamint az egészségügyi ellátás szervezésében. Orv Hetil. 2023; 164(33): 1287–1293.
Citation styles: IEEEACMAPAChicagoHarvardCSLCopyPrint
2025-04-01 23:37