A betegek által riportált kimeneti mutatók jelentősége Pompe-kórban

Molnár, Mária Judit ✉ [Molnár, Mária Judit (Neurológia), szerző] Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézete (SE / AOK / I); Molnár, Viktor [Molnár, Viktor (tumor biológia), szerző] Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézete (SE / AOK / I); László, Izabella [László, Izabella (diplomás ápoló), szerző] Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézete (SE / AOK / I); Szegedi, Márta [Szegedi, Márta (Belgyógyászat, Ne...), szerző] Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézete (SE / AOK / I); Várhegyi, Vera [Várhegyi, Vera (Klinikai genetika), szerző] Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézete (SE / AOK / I); Grosz, Zoltán [Grosz, Zoltán (Neurológia), szerző] Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézete (SE / AOK / I)

Magyar nyelvű Szakcikk (Folyóiratcikk) Tudományos
  • Pszichológiai Tudományos Bizottság: A
  • SJR Scopus - Neurology (clinical): Q4
Azonosítók
Támogatások:
  • National Brain Research Program (Nemzeti Agykutatási Program, NAP2)(2017-1.2.1-NKP-2017-0002) Támogató: Emberi Erőforrások Minisztériuma
  • (Felsőoktatási Intézményi Kiválósági Program (FIKP) 2020)
A modern, betegcentrikus egészségügyi ellátásban a beteg aktivitása, elvárásai, félelmei nagyobb szerepet kapnak a diagnózis gyors felállításának, objektíven mérhető terápiás válasz feltárásának alárendelt, orvoscentrikus információszerzéssel szemben. A krónikus betegségekben elengedhetetlen a betegek gyógyulási folyamatba történő bevonása. A Pompe-betegség egy ritka, örökletes, a lizoszomális tárolási rendellenességek közé tartozó kórkép, amelyben az α-glükozidáz enzimet kódoló gén funkcióvesztő mutációi következtében végtagöv- és axiális típusú izomgyengeség, légzési elégtelenség alakul ki. A betegség felismerésének jelentőségét kiemeli, hogy 15 éve elérhető a hiányzó enzimet a szervezetbe juttató, betegségmoduláló enzimterápia (ERT). Jelen vizsgálatunkban a Pompe-kórban szen­vedő betegek számára készítettünk beteg által riportált kimeneti mutatókat felmérő (PROM) kérdőívcsomagot, amelyben az általános életminőségi skálákat (EuroQoL, EQ-5D, SF-36), a mindennapi tevékenységekhez kapcsolt funkcionális képességeket, a mozgásteljesítményt és a vitalitást felmérő (R-PAct-Scale, Rotterdam és Bartel moz­gás­korlátozottsági skála, Fatigue Severity Score) modulo­kat kombináltuk. Az adatokat három éven át gyűjtöttük. A PROMs kérdőívek (patient reported outcome measures) jól kiegészítik az orvos által rögzített állapotfelmérést, és bizonyos aspektusokról (például a betegek objektív izomgyengeséget meghaladó mértékű fáradékonysága, stagnáló fizikai képességek és aktivitás mellett is romló társadalmi aktivitás, bizonyos doménekben igen jelentős individuális különbségek) csak a PROM-ok nyújtottak információt. A betegségteher pszichés hatásai is tükröződnek a PROM-okban. Az új, innovatív kezelések hatásosságának követésében az orvos által megfigyelt végpontok mellett szükséges a betegek nézőpontjainak figyelembevétele is. A terápiás fejlesztések aktív szereplőivé váló betegek közreműködésével olyan információk nyerhetők, amelyek a reguláris orvosi vizitek alkalmával nem kerülnek felszínre, jóllehet alapvető fontosságúak a klinikai kutatások kérdéseinek és prioritásainak meghatározásában. Minden forgalomban levő orphan gyógyszer vonatkozásában kívánatosnak tartjuk a betegek bevonását az általános és az adott kórképre jellemző állapotleírók többdimenziós gyűjtésébe, azok időbeli változásának követését pedig javasoljuk felhasználni a kezelés hatásosságának monitorozása érdekében.
Hivatkozás stílusok: IEEEACMAPAChicagoHarvardCSLMásolásNyomtatás
2025-04-27 17:35