A szocioökonómiai helyzet és a stroke kapcsolata a fővárosban (The connection between the socioeconomic status and stroke in Budapest)

Vastagh, Ildikó ✉ [Vastagh, Ildikó (Dystonia, Cerebro...), szerző] Neurológiai Klinika (SE / AOK / K); Szőcs, Ildikó [Szőcs, Ildikó (Neurológia), szerző] Neurológiai Klinika (SE / AOK / K); MTA-SE Neuroepidemiológiai Kutatócsoport (SE / AOK / K / NK); Oberfrank, Ferenc [Oberfrank, Ferenc (Orvostudomány), szerző] Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet; Ajtay, András [Ajtay, András (neurológia), szerző] Neurológiai Klinika (SE / AOK / K); MTA-SE Neuroepidemiológiai Kutatócsoport (SE / AOK / K / NK); Bereczki, Dániel [Bereczki, Dániel (Stroke), szerző] Neurológiai Klinika (SE / AOK / K); MTA-SE Neuroepidemiológiai Kutatócsoport (SE / AOK / K / NK)

Magyar nyelvű Összefoglaló cikk (Folyóiratcikk) Tudományos
  • Pszichológiai Tudományos Bizottság: A
  • SJR Scopus - Neurology (clinical): Q4
A nyugat- és kelet-európai országok stroke halandósága közötti szakadék a társadalmi-gazdasági különbségeket tükrözi. Felvetődik a kérdés, hogy az életszínvonalbeli különbségek kisebb régiók szintjén is megnyilvánulnak-e a stroke jelleg­ze­tes­ségeiben. Összefoglalónkban a főváros egyik legszegé­nyebb (VIII.) és leggazdagabb (XII.) kerülete stroke-betegeinek összehasonlítását mutatjuk be életkori megoszlás, stroke-incidencia, esethalálozás és mortalitás szempontjából. Két összehasonlító epidemiológiai vizsgálatunk eredményeit összegezzük, melyek ugyanabban a két kerületben az akut cerebro­vascularis betegséget elszenvedett lakosságot vizsgálták. A „Budapest 8–12 Projekt” igazolta, hogy a szegényebb VIII. kerületben a stroke fiatalabb életkorban jelentkezik, valamint magasabb a dohányzás, az alkohol­abú­zus és a kezeletlen hypertonia prevalenciája. A „Hat Év Két Kerületben” tanulmányba bevont 4779 beteg a 10 éves utánkövetéssel egy­értel­műen igazolja, hogy a stroke fiata­labb korban következik be, magasabb incidenciával, eset­ha­lálozással és mortali­tással jár a kedvezőtlen szocio­öko­nó­miai adottságokkal rendelkező VIII. kerületben. A fiatalabb korcso­portokon belül magasabb a halálozás és a társbetegségek prevalenciája a VIII. kerületben a XII. kerülethez képest. A rizikófaktorok magasabb prevalenciája és a fiatalabb korcsoport magasabb halálozása a kedve­zőtlenebb szocioökonómiai adottságú VIII. kerület lakossá­gának jelentősebb sérülékenységére utal. A hiányzó láncszem a szegénység és a stroke között az életmódi rizikó­tényezők és az elsődleges prevencióhoz való adherencia hiánya lehet. A népegészségügyi stroke-prevenciós prog­ramoknak a kedvezőtlen szocioökonómiai környezetben élő fiatalabb korosztályra kellene fókuszálniuk.
Hivatkozás stílusok: IEEEACMAPAChicagoHarvardCSLMásolásNyomtatás
2025-04-02 06:44