Az előrehaladott Parkinson-kór jellemzői a klinikai gyakorlatban: az OBSERVE-PD vizsgálat eredményei és a magyarországi alcsoport elemzése

Takáts, Annamária ✉ [Takáts, Annamária (Neurológia), szerző] Neurológiai Klinika (SE / AOK / K); Aschermann, Zsuzsanna [Aschermann, Zsuzsanna (Neurológia), szerző] Neurológiai Klinika (PTE / ÁOK); Vécsei, László [Vécsei, László (Neurológia), szerző] Neurológiai Klinika (SZTE / SZAOK); MTA-SZTE Idegtudományi Kutatócsoport (SZTE / SZAOK / NeurK); Klivényi, Péter [Klivényi, Péter (Neurológia), szerző] Neurológiai Klinika (SZTE / SZAOK); Dézsi, Lívia [Dézsi, Livia (Neurológia), szerző] Neurológiai Klinika (SZTE / SZAOK); Zádori, Dénes [Zádori, Dénes (idegtudományok), szerző] Neurológiai Klinika (SZTE / SZAOK); Valikovics, Attila; Varannai, Lajos; Onuk, Koray; Kinczel, Beatrix; Kovács, Norbert [Kovács, Norbert (Klinikai idegtudo...), szerző] Neurológiai Klinika (PTE / ÁOK)

Magyar nyelvű Szakcikk (Folyóiratcikk) Tudományos
  • Pszichológiai Tudományos Bizottság: A
  • SJR Scopus - Neurology (clinical): Q4
Azonosítók
Szakterületek:
  • Neurológiai betegségek (pl. Alzheimer-kór, Huntington-kór, Parkinson-kór)
Az előrehaladott Parkinson-kórban szen­vedő betegek nagy részét speciális mozgás­zavar­köz­pon­tokban kezelik. Jelenleg nincs egyértelmű konszenzus a Parkinson-kór stádiumainak meghatározására; az előrehaladott stádiumban levő Parkinson-kóros betegek csoportja, a betegirányítás folyamata, és az előrehaladott Parkinson-kór jellemzésére használt klinikai vonások nin­csenek megfelelően körülhatárolva. Ennek a megfigye­lésen alapuló vizsgálatnak az elsődleges célja a részt vevő mozgászavarközpontokban dolgozó orvosok megítélése szerint előrehaladott Parkinson-kórban szenvedő betegek csoportjának tanulmányozása volt. Jelen közleményben a magyar betegek adatai kerülnek elemzésre. A keresztmetszeti, beavatkozással nem járó, több országra és centrumra kiterjedő vizsgálatban 18 or­szág vett részt. A betegek adatait egyetlen beteg­találkozó alkalmával gyűjtötték. A Parkinson-kór aktuális státuszát az Egységesített Parkinson-kór Pontozó Skála (UPDRS) II., III., IV. és V. (módosított Hoehn–Yahr-skála) részeivel mér­tük fel. A nem motoros tüneteket a Nem motoros Tünetek Skálával (NMSS) értékelték, az életminőséget pedig a nyolc­kérdéses Parkinson-kór Életminőségi Kérdőívvel (PDQ-8). A Parkinson-kór előrehaladott/nem előrehaladott stádiumba történő besorolása egyrészt az orvos értéke­lése, másrészt a Delphi módszerrel kialakított kérdéssor felhasználásával történt. Összesen 2627, Parkinson-kórban szen­vedő beteg adata került dokumentálásra 126 vizsgálóhelyen. Magyarországon négy mozgászavarközpontban 100 beteg bevonására került sor, akiknek 50%-a volt előreha­ladott stádiumú az orvos megítélése szerint. Az előrehala­dott Parkinson-kóros betegek pontszámai lényegesen jelentősebb károsodást mutattak, mint a nem előrehala­dott stádiumú betegek pontszámai: UPDRS II (14,1 vs. 9,2), UPDRS IV Q32 (1,1 vs. 0,0) és Q39 (1,1 vs. 0,5), UPDRS V (2,8 vs. 2,0) és PDQ-8 (29,1 vs. 18,9). A magyar mozgászavarközpontok orvosai a Parkinson-kóros betegek felét értékelték előrehaladott stádiumúnak, rosszabb motoros és nem motoros tünetekkel és rosszabb életminőséggel, mint a nem előrehaladott stádiumú betegek esetében. Annak ellenére, hogy alkalmasnak találták eszközös kezelésre, ezen betegeknek a 25%-ánál nem indult el az.
Hivatkozás stílusok: IEEEACMAPAChicagoHarvardCSLMásolásNyomtatás
2025-04-27 08:48